XIX Świętokrzyskie Dni Profilatyki

 

19 maja 2022 uczniowie klas 7a i 7b wraz z wychowawcami i pedagogiem szkolnym wzięli udział w XIX Świętokrzyskich Dniach Profilaktyki zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Impreza odbyła się w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Celem spotkania było zapobieganie zachowaniom ryzykownym wśród  młodzieży, wynikającym z zagrożeń okołopandemicznych.

Po rozpoczęciu spotkania przez Wojewodę Świętokrzyskiego pana Zbigniewa Koniusza, młodzież obejrzała przedstawienie pt. ,,Bajka o złym królu” w wykonaniu uczniów Teatru CDN działającego przy Szkole Podstawowej w Woli Jachowej.
Spektakl zaprezentowany przez młodych aktorów opowiadał o lękach, trudnych emocjach, uzależnieniach, problemach z odżywianiem i skomplikowanych  relacjach z innymi, których to doświadczali młodzi ludzie w okresie trwania pandemii.

Drugą część spotkania stanowił mini wykład o charakterze psychoedukacyjnym pod tytułem: „Styl życia a mózg”, który poprowadziła specjalistka do spraw edukacji zdrowotnej pani Magdalena Pietraszkiewicz. Następnie policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach – aspirant sztabowy Małgorzata Sałapa –Bazak i podkomisarz Sylwia Sobczyńska przedstawiły problem hejtu i mowy nienawiści w internecie. Panie zaprezentowały też krótki film o cyberprzemocy.

Podczas tego spotkania młodzież miała również okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia oraz cyberprzemocy. Nasi uczniowie wraz z uczniami innych szkół z Kielc i okolic wzięli udział w przygotowanych przez organizatorów dwóch quizach interaktywnych. Ci, którzy jako pierwsi poprawnie odpowiedzieli na pytania, zostali nagrodzeni. Wśród nagrodzonych znaleźli się też nasi wychowankowie: Maja Ledwójcik, Amelia Badzińska, Filip Frąk oraz Aleksandra Skiba, która została laureatką obu konkursów. Po zakończeniu spotkania uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami udali się do Basenów Tropikalnych w Hotelu Binkowski Resort. Tam zabawom i harcom w wodzie nie było końca.

Mamy nadzieję, że w myśl zasady - w zdrowym ciele zdrowy duch -  wiedza na temat zdrowia psychicznego połączona z aktywnością fizyczną przyczyni się do utrwalenia postaw prozdrowotnych naszych uczniów.