Najlepsi z najlepszych w roku szkolnym 2020/2021

 

Tradycyjnie, od wielu lat, na koniec roku szkolnego wybieramy w naszej szkole najlepszego ucznia klas 4-7 oraz najlepszego absolwenta klas 8.

Rok szkolny 2020/2021 był szczególny ze względu na naukę zdalną - uczniowie musieli dużo więcej pracować, żeby zdobyć wysokie wyniki w nauce. Tym bardziej cieszy fakt, że tak wielu uczniów naszej szkoły uzyskało bardzo dobre wyniki w nauce, a niektórzy z nich mogli pochwlić się wybitnymi wynikami w konkursach przedmiotowych.

 

Tytuł "Najlepszego Ucznia" przyznawany jest uczniowi Szkoły Podstawowej im. Oddziału AK "Wybranieccy", który ma najwyższą średnią spośród uczniów kl. 4-7 oraz wzorowe zachowanie. Spośród 46 uczniów kl 4-7 ze średnia 4,75 i wyżej, najlepsze wyniki uzyskała uczennica klasy 7a - Julia Zaczkowska (średnia ocen 5,71).

 

Tytuł "Najlepszego Absolwenta" otrzymuje uczeń, który uzyska najwięcej punktów przynawanych wg. obowiązujacego Regulaminu. Punkty przyznawane są za wynki w nauce, wyniki na egzaminie ósmoklasisty, udział w konkursach  przedmiotowych, zawodach, innych konkursach oraz pracę na rzecz społeczności szkolnej. W tym roku poprzeczka postawiona była wysoko - mieliśmy wielu uczniów z bardzo wysokimi wynikami w nauce i na egzaminie ósmoklasisty, finalistów i laureata konkusów przedmiotowych, uczniów, którzy reprezentowali szkołę biorąc udział w innych konkursach zewnętrznych. Po skrupulatnym podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że tytuł "Najlepszego Absolewenta" Szkoły Podstawowej we Wzdole Rządowym w roku szkolnym 2020/2021 uzyskał uczeń klasy 8b - Mikołaj Szmalec

 

Julce i Mikołajowi oraz ich Rodzicom serdecznie gratulujemy!

 


 

 

Odbiór zaświadczeń  o wynikach egzaminu

 

Informujemy, że w dn. 09.07.2021r (piątek) o godz. 9.00 na sali gimnastycznej nastąpi uroczyste rozdanie zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz wręczenie Tytułu Absolwenta Szkoły w roku szkolnym 2020/2021.

 


 

 

"Talenty i pasje....bo szkoła to coś więcej niż tylko nauka"

- posumowanie projektu

 

W kwietniu i maju w naszej szkole realzowaliśmy projekt, który miał na celu promocję talentów i pasji, jakie mają uczniowie naszej szkoły. Ogłaszając projekt nie spodziewaliśmy się takiego ogromnego odzewu i zainteresowania. Prze dwa miesiące na naszym fanpage zaprezetowało się 70 uczniów naszej szkoły, czyli ok 1/3 wszystkich uczniów! Dzięki projektowi wszyscy mogliśmy poznać i popatrzec na naszych uczniów, kolegów, koleżanki z całkiem nowej, często kompletnie nieznanej nam strony. Okazuje się, że uczniowie naszej szkoły są utalentowanymi młodymi osobami, z pasjami i najprzeróżniejszymi zainteresowaniami. Mamy świetnych muzyków, uczniów z wybitnym talentem plastycznym, są dzieci, które dostrzegają piękno otaczajacego nas świata i potrafią to pokazać na fotografiach. Mamy genialnych grafików komputerowych, uczniów, którzy mają talent kulinarny, budują z klocków lego, ale potrafią też wyczarować coś z plateliny, masy solnej i materiałów z recyklingu. Są też niespotykane, zaskakujace pasje, np. hodowla pająków, uprawa egzotycznych roślin, szydełkowanie. 

Wszystkim, którzy zdecydowali pokazać nam swoje talenty i pasje gratulujemy odwagi i życzymy dalszej wytrwałości w ich rozwijaniu. 

Zdjęcia z projektu umieszczone są w Galerii, natomiast relacje indywidualne umieszczone są na FB.


 

 

Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2020/2021

 

Informujemy, że w dn. 25 czerwca 2021r. odbędzie się uroczystość zakończenia roku szkolnego wg. następującego porządku:
1. Dowóz uczniów odbędzie się zgodnie z dotychczasowym rozkładem.
2. Klasy 1- 4:
 - godz. 8.10-8.50 - rozdanie świadectw w salach lekcyjnych
- odwóz uczniów godz. 9.00
3. Klasy 5 - 8:
- w godz. 8.10 - 8.50 uczniowie przebywają z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych
- godz. 9.00 - 9.40 uczniowie uczestniczą na sali gimnastycznej w uroczystości zakończenia roku szkolnego 2020/2021 i pożegnania absolwentów klas ósmych. Ze względu na obowiązujący nadal reżym sanitarny w tej uroczystości biorą udział tylko uczniowie i nauczyciele.
- godz. 9.50 - 10.20 - wręczenie świadectw w salach lekcyjnych
- godz. 10.20 - odwóz uczniów
4. Odwóz uczniów klas "0" odbywa się jak do tej pory.
Przypominamy również, że Msza Święta na zakończenie roku szkolnego będzie odprawiona w niedzielę, 27.06, o godz. 12.00 w kościele parafialnym we Wzdole.

 

 

"Pamięć o żołnierzach wyklętych"

- nagrody dla uczennic z naszej szkoły

 

2 czerwca 2021 roku w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Kielcach odbyło się spotkanie laureatów konkursu „Pamięć o Żołnierzach Wyklętych”  z Wojewodą Świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem i Naczelnikiem Delegatury IPN Dorotą Koczwańską - Kalitą. 

 

Zadaniem konkursu, zorganizowanego przez Kielecką Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej i Wojewodę Świętokrzyskiego było wykonanie kartki pocztowej poświęconej tematyce Żołnierzy Wyklętych. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu świętokrzyskiego. Praca mogła przedstawiać pojedyncze wydarzenie, postacie, symbole oraz osobistą refleksję nad tematem konkursu, ukazane   w artystycznej formie. Głównym celem konkursu było upowszechnianie wiedzy na temat członków podziemia niepodległościowego. 

W konkursie wzięło udział 120 uczniów województwa świętokrzyskiego, wśród których było 11 uczniów naszej szkoły.

Miło nam było usłyszeć, że dwie nasze uczennice zostały wyróżnione za swoje prace – Martyna Kupis z klasy IV I Sara Pajdo z klasy VIIIb. Na uroczyte zakończenie zostały zaproszone wraz z rodzicami i obdarowanenagrodami od organizatorów.

Serdecznie GRATULUJEMY Martynie i Sarze oraz Pani Urszuli Glijer, która koordynowała konkurs w naszej szkole!

 

 

 

SARA PAJDO Z KLASY VIII B

 

 

 

 

Dzień Patrona / Dzień Dziecka

 
Ze względu na panujacy reżim saniatarny nie mogliśmy obchodzić tradycyjnie Świeta Patrona, organizując akademię środowiskową i zapraszając gości. Zdecydowaliśmy więc, że w tym roku połączymy obchody Dnia Patrona z obchodami Dnia Dziecka, i, pomimo, że poczatkowo wydawało nam się to nie do pogodzenia, to efekt finalny pozytywnie zaskoczył wszystkich.
Obchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy od uczczenia pamięci naszych Patronów i wszystkich Tych, którzy byli ważni dla naszej szkolnej społeczności. W przeddzień naszej uroczystości w miejscach pamięci narodowej oraz na grobach nauczycieli, którzy pracowali kiedyś w naszej szkole złożyliśmy symboliczne wiązanki i zapalili znicze. "Ogniki pamięci" zapłonęły przy obelisku na Górze Św. Barbary, obelisku we Wzdole Rządowym, pomniku prz szkole, zbiorowej mogile mieszkańców Wiącki i Kapkazów oraz mieszkańców Klonowa, na mogile kpt. Adama Szfarcenberga-Czernego, ks. Cybulskiego, ks. Lipińskiego, ks. Drygasa, kierownika J. Kozłowskiego, rodziny Jarosów, na grobach zamrłych nauczycieli - p. Róży Szafraniec, p. Marii Szabla, p. Aleksandry Biskup, p. Elżbiety Świetlik, p. Barbary Derela, p. Rozalii Wójcickiej, p. Edwarda Dziób.
1 czerwca w naszej szkole nie było zajęć dydaktycznych, ale każda klasa wraz z wychowawcami oraz uczącymi ich nauczycielami wykonywała przydzielone zadania. Uczniowie uczyli się więc śpiewać partyzanckie piosenki, rysowali plakaty o patriotycznej tematyce oraz czytali teksty literackie związane z Patronem - Oddziałem AK "Wybranieccy". Prezentacja przygotowana przez pana Piotra Kitę przybliżyła wszystkim historię "Wybranieckich".
Podsumowaniem tych wpólnych działań było spotkanie całej społeczności szkolnej na sali gimnastycznej. Jako pierwsi zaprezentowali się najmłodsi uczniowie z kl. 1-3, którzy zaśpiewali hymn naszej szkoły, a potem, wspólnie z Panem Dyrektorem, recytowali wiersz "Kto ty jesteś?". Następnie uczniowie z kolejnych klas z dumą pokazywali swoje plakaty, z radością śpiewali ze swoimi nauczycielami piosenki o tematyce patriotycznej oraz czytali wspomnienia partyzantów z oddziału "Wybranieckich".
Wszyscy uczniowie dostali w tym dniu również małe upominki od Pana Dyrektora - były to słodkie lizaki.
To Święto Patrona było dla naszych uczniów piękną lekcją historii i patriotyzmu, pokazało, że razem możemy wiele, że jesteśmy wspólnotą, która dba o to, co było, ale potrafi też pokazywać ten nasz współczesny, codzienny patriotyzm.
 

 

 

Kocham Cię, Mamo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauka hybrydowa kl. 4 - 8 w dn. 17 - 28 maja 2021r.

 

Dyrektor Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym informuje, że w dn. 17 - 28 maja 2021r. nauka w kl. 4- 8 odbywać się będzie w sposób hybrydowy wg. następujacego porządku:

- 17, 18, 19, 20 maja – kl. 7a, 7b, 7c, 8a, 8b – nauka stacjonarna w szkole
- 17, 18, 19, 20 maja – kl. 4, 5, 6a, 6b – nauka zdalna
- 21, 24, 28 maja – kl. 4, 5, 6a, 6b – nauka stacjonarna w szkole
- 21, 24, 28 maja – kl. 7a, 7b, 7c, 8a, 8b – nauka zdalna

 

Uczniowie kl. 1-3 uczą się nadal stacjonarnie.

 

Przypominamy również, że w dniach 25, 26, 27 maja 2021r. przeprowadzony będzie Egzamin Ósmoklasisty. Są to dni wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów kl. 1-7.

 

Harmonogram pracy w dn. 17-28 maja 2021r. znajduje się też w kalendarzu na stronie głównej.

Dyrekcja Zespołu Szkół we Wzdole

 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

 

Gminny Konkurs Recytatorski

W dn. 28 kwietnia rozstrzygnięty został Gminny Konkurs Recytatorski pt. "Wiersze poetów Doliny Wilkowskiej".

Konkurs, jak co roku, organizowany jest przez Szkołę Podstawową w Świetej Katarzynie.

 

Miło nam poinformować, że II miejsce w tym konkusie zajęła uczennica naszej szkoły z klasy 3b - Michalina Gołąbek

Wyróżnienie otrzymał Mikołaj Łapka - uczeń klasy 3a.

 

Młodym Artystom serdecznie GRATULUJEMY!


 

Co świętujemy 3 maja?

2021-04-30

 

Dziś  narodowe obchodzimy święto,
dzień ogłoszenia ustaw przesławnych,
prowadź dalej pracę poczętą,
na wzór tych przodków, praojców dawnych.
Na wzór ich swym życiem świadczyć będziemy,
że Polska nie zginęła, że żyje.
O zgodę i szczęście walczyć pragniemy,
niech dzwon wolności zawsze nam bije.

 

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.

 

Sejm Czteroletni 

 

Polska niemal od początku XVIII w. była państwem niesuwerennym. Z tego, że uzależniona od wschodniego sąsiada Rzeczpospolita jest słaba, a jej ustrój wymaga naprawy, zdawano sobie sprawę już w latach 20. XVIII w.

Na potrzeby przemian wskazywali król Stanisław August Poniatowski oraz familia Czartoryskich, jednak kiedy wbrew stanowisku Rosji próbowali te reformy przeforsować, Polska zapłaciła za to pierwszym rozbiorem.

Społeczeństwo miało dość rosyjskiej hegemonii

Z doświadczenia rozbioru Poniatowski wyciągnął wniosek - nie może kolejny raz narazić Rzeczypospolitej na gniew Katarzyny II. Z reform nie zrezygnował, ale chciał ich dokonywać za zgodą carycy. Polityczne plany króla dotyczące sojuszu z Rosją rozmijały się jednak z nastrojami społeczeństwa, które miało dość rosyjskiej hegemonii, a skonfederowany sejm stał się widownią nastrojów antyrosyjskich, podsycanych dodatkowo przez Prusy.

Caryca, prowadząc wojnę z Turcją i Szwecją, udawała obojętność wobec działań Warszawy, co dało sejmowi możliwość czteroletniej działalności.

Sejm Czteroletni rozpoczął obrady w 1788, jednak dopiero latem 1790 r. wprowadzono do sejmu sporządzony w duchu ideologii republikańskiej projekt nowej konstytucji autorstwa Ignacego Potockiego. Osłabiał on władzę króla, czynił bezsilnym rząd, a sejmowi kazał tworzyć ustawy z większości instrukcji poselskich, hegemonem z kolei miały być sejmiki. Projekt likwidował także wolną elekcję i ustanawiał tron dziedziczny. Dyskusja w kwestii sukcesji ożywiła dawne obawy przed monarchą do tego stopnia, że pozostającym w sejmie klientom wrogich mu magnatów udało się nie dopuścić do sukcesji - zgodzono się jedynie na elekcję następcy za życia Stanisława Augusta.

Skompromitowana koncepcja

W listopadzie odbyły się sejmiki poselskie. Znaczące zwycięstwo wyborcze odniósł Stanisław August, który odzyskał w parlamencie większość, natomiast koncepcja Potockiego dotycząca rządzenia Rzecząpospolitą została przez sejmiki skompromitowana. W tej sytuacji 4 grudnia Potocki poprosił Stanisława Augusta o napisanie nowego projektu konstytucji.

W trakcie tego spotkania ustalono, że projekt konstytucji będzie przygotowany w sekrecie pod kierunkiem króla, a następnie przedstawiony sejmowi w całości do zatwierdzenia.

Prace toczyły się na Zamku Królewskim w bardzo wąskim gronie, wymieniającym się kolejnymi wersjami projektu. Do grona oprócz Stanisława Augusta i Ignacego Potockiego należał marszałek koronnej konfederacji sejmowej Stanisław Małachowski, wpływowy publicysta ksiądz Hugo Kołłątaj i zaufany króla - poseł krakowski Aleksander Linowski. Pomiędzy Potockim a Poniatowskim pośredniczył Włoch Scipione Piattoli, sekretarz króla.

 

 

Przebieg sesji był wyreżyserowany. 3 maja 1791 r., po otwarciu obrad sejmowych, odczytano odpowiednio dobrane depesze dyplomatyczne, z których wynikało, że Polsce grozi kolejny rozbiór. Ignacy Potocki zwrócił się do króla, aby "odkrył widoki swoje ku ratowaniu ojczyzny". Stanisław August odparł, że otrzymał projekt ustawy rządowej, nie ujawniając jej autora. Gdy tekst odczytano, wzbudził on wiele głosów sprzeciwu. Oponenci, którzy byli jednak w mniejszości, nastawali zwłaszcza na artykuł o dziedziczności tronu.

 

 

Przed Zamkiem Królewskim obstawionym przez dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego oddziały garnizonu warszawskiego już od wczesnego ranka 3 maja gromadził się rozentuzjazmowany tłum, gotów w razie potrzeby ratować Konstytucję przed jej przeciwnikami.

Sesja trwała siedem godzin. Uchwalenie Ustawy Rządowej udało się przeforsować przez aklamację, a król uroczyście zaprzysiągł konstytucję.

Zdawano sobie sprawę z podniosłości tego czynu. Sejmujący mieli przekonanie, że ratują państwo przed upadkiem. Po przyjęciu Konstytucji udano się do pobliskiej kolegiaty św. Jana, aby odśpiewać "Te Deum laudamus".